Abstraktne umenie – Tipy na styling interieru
- 4 decembra, 2018
- Dizajn interieru, Styling interieru, umenie
- Komentáre vypnuté na Abstraktne umenie – Tipy na styling interieru
UMENIE V INTERIÉRI (ČASŤ 2.): AKO NA ABSTRAKTNE UMENIE
Nebojte sa experimentovať so stylingom interiéru a pozerajte sa na abstraktne umenie okom profesionála! V druhej časti série o umení Vám naši interiéroví architekti odkryjú tipy na správne umiestnenie a kombinovanie originálneho umenia v priestore.
Interierovy styling & storytelling cez abstraktne umenie
Nezáleží na tom či v interiéri preferujete ležérnosť, minimalizmus alebo extravaganciu, abstraktné umenie Vám poskytuje možnost “podpísať sa” v priestore, v ktorom žijete.
Abstraktné umenie v komerčných priestorov
Ako správne umiestniť originálne umenie v interiéri
Abstraktne umenie ukrýva mnohé otázniky nie len pokiaľ ide o selekciu, ale aj o jeho samotné umiestnenie v interiéri. V tejto oblasti našťastie neexistujú žiadne striktné predpisy. Môžte ho umiestniť tak na prázdnu stenu, drevený obklad ako aj dekoračné panely.
Podstatou je iba to, aby ste Vaše umelecké dielo nezadusili a nechali mu v okolí dostatok “vzduchu na dýchanie”. Ďalšou chytrou stratégiou je aj umiestnenie abstraktného obrazu priamo na tapetu, ktorá pre umelecké dielo predstavuje vhodný “komparz”. Tento trik dodá Vášmu priestoru extra hĺbku a dodatočný kontrast, vďaka ktorému daná kompozícia a farebné tvary lepšie vyniknú. Pokiaľ sa snažíte o menej formálny look, skúste zoskupiť vedľa seba viacero obrazov v komplementárnych farebných odtieňoch. Nebojte sa byť kreatívny ani pri výbere rámu, ktorý efektívne zvýrazní detaily na Vašom nábytku.
Populárne trendy v abstraktnom umení a ich kombinácia
Čiernobiele abstrakty
Monochromatické umenie predstavuje v roku 2018 kategóriu, ktorá dominuje svet interiérového dizajnu a architektúry. S jeho univerzálnou farebnou paletou a sofistikovanou osobnosťou predstavuje ideál nadčasovej elegancie. Vďaka mystickým motívom evokuje tento typ abstraktných obrazov často pocit, akoby Vás chcelo úplne pohltiť. A okrem toho, že tieto odtiene budú vždy v móde, majú aj jednu obrovskú výhodu. Pasujú ku každému farebnému podkladu.
Figurálne motívy a gestá
Ultimátnym cieľom tohto typu umenia ja komunikácia a stelesnenie ľudskej emócie. Vhodným príkladom sú diela francúzskeho expresionistu J.C.Breat (znázornené nižšie). Vo svojej tvorbe efektívne skombinoval moderný expresionizmus s jemným dotykom kubizmu a africkej mytológie. Každé z jeho diel predstavuje iný druh ľudskej premeny – tzv. metamorfózy, unášajúc diváka preč z každodennej reality, priamo do ríše ilúzií a snov. (Ak u Vás tieto abstraktné originály vzbudili zvedavosť či záujem, neváhajte nás kontaktovať a naše interiérové štúdio Vám ich s radosťou sprostredkuje.)
Emócie, ktoré tvorcovia abstraktného umenia vlievajú do svojich diel – či už je to láska, vášeň, hnev alebo smútok – dostávajú cez oči diváka úplne nový význam. Rôznorodosť a paradox ľudskej emócie sa dá v maľbe vyjadriť aj pomocou výrazných deliacich línií a technikou “color blocking”, ktorá je typická najmä pre umenie kubizmu.
Soft focus umenie
Top trojku v oblasti umeleckých abstraktov dopĺňa “soft focus” umenie, tzv. umenie jemného focusu. Tento typ umeleckej tvorby sa zameriava najmä na hru tieňov a farebné prechody. Toto umenie nie je príliš kričiace a ani príliš pasívne, stará sa predovšetkým o ten správny emočný náboj v priestore.
Pokiaľ ide o kombináciu rôznych umeleckých štýlov, odporúčame sa riadiť hlavne podľa intuície a v interiéri nekombinovať viac ako tri rôzne štýly. Okrem toho to vždy bude Vaša slobodná voľba. Nebojte sa preto zavesiť modernú tvorbu vedľa klasiky, alebo odvážne figurálne diela blízko jemných farebných kompozícií.
Všetko na čom záleží je synergia medzi danými umeleckými dielami a nie ich príbuznosť či podobnosť.
V prípade ďalších otázok týkajúcich sa výberu a umiestnenia umenia v priestore nás neváhajte kontaktovať. Náš tím architektov Vám veľmi rád poradí a poskytne rokmi overené know-how z dizajnu a realizácie interiérov na mieru. V treťom článku z našej umeleckej série sa pozrieme na umenie ako na investičný predmet.
S láskou k umeniu,
Váš team FMDESIGN